NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC35XS3400DHFK
MC35XS3400DHFK picture photo
Mfg. Part Number
MC35XS3400DHFK
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SWITCH HIGH SIDE QUAD 24PQFN
Datasheet Download
MC35XS3400DHFK.pdf
Availability of MC35XS3400DHFK
QUANTITY
MC35XS3400DHFK Order Process
Ship out your order
Specifications of MC35XS3400DHFK
Internal Part NumberEIS-MC35XS3400DHFK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices 06/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,680
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTray
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs4
Ratio - Input:Output1:4
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceSPI
Voltage - Load6 V ~ 20 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Current - Output (Max)6A
Rds On (Typ)35 mOhm (Max)
Input Type-
FeaturesInternal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case24-PowerQFN
Supplier Device Package24-PQFN (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC35XS3400DHFK
MC35XS3400DHFK Details Description
Related parts for MC35XS3400DHFK
COUNTER LCD 7 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC 1.25GBT ETHRNET TXRX 64HTQFP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 800MA 400 MOHM datasheet.pdf
005LF DATA PLUG KIT BK 17P LF datasheet.pdf
Crystal 32.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS SNGL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 10W DO213AB datasheet.pdf
TAPE BARRICADE CAUTION datasheet.pdf
MICRO 15C P /33 WHT 36" datasheet.pdf