NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68302PV16VC
MC68302PV16VC picture photo
Mfg. Part Number
MC68302PV16VC
Brief Description
IC MPU M683XX 16MHZ 144LQFP
Datasheet Download
MC68302PV16VC.pdf
Availability of MC68302PV16VC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68302PV16VC Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68302PV16VC
Internal Part NumberEIS-MC68302PV16VC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
PackagingTray
Core ProcessorM68000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8/16-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Additional InterfacesGCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68302PV16VC
MC68302PV16VC Details Description
Related parts for MC68302PV16VC
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LINEAR 28QFN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
STRGHT PLUG TO MAKE R88A-CAGE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.05A 219 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 8A 24VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100 OHM 14SOIC datasheet.pdf