NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68360CVR25LR2
MC68360CVR25LR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC68360CVR25LR2
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
Datasheet Download
MC68360CVR25LR2.pdf
Availability of MC68360CVR25LR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68360CVR25LR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68360CVR25LR2
Internal Part NumberEIS-MC68360CVR25LR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
SeriesM683xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68360CVR25LR2
MC68360CVR25LR2 Details Description
Related parts for MC68360CVR25LR2
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONN DIN R MALE PF 96CKT datasheet.pdf
F/O CABLE MTP/JMPR 500MM datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf