NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68360EM25VL
MC68360EM25VL picture photo
Mfg. Part Number
MC68360EM25VL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 240FQFP
Datasheet Download
MC68360EM25VL.pdf
Availability of MC68360EM25VL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68360EM25VL Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68360EM25VL
Internal Part NumberEIS-MC68360EM25VL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-FQFP (32x32)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68360EM25VL
MC68360EM25VL Details Description
Related parts for MC68360EM25VL
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.19V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 6-DIP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
03+03 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 14SOIC datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB R/A G50 SS datasheet.pdf