NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68EC000AA16R2
MC68EC000AA16R2 picture photo
Mfg. Part Number
MC68EC000AA16R2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M680X0 16MHZ 64QFP
Datasheet Download
MC68EC000AA16R2.pdf
Availability of MC68EC000AA16R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68EC000AA16R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68EC000AA16R2
Internal Part NumberEIS-MC68EC000AA16R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM680x0
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorEC000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case64-QFP
Supplier Device Package64-QFP (14x14)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68EC000AA16R2
MC68EC000AA16R2 Details Description
Related parts for MC68EC000AA16R2
SIHA 3/G20 400V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf