NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68EN360EM33L
MC68EN360EM33L picture photo
Mfg. Part Number
MC68EN360EM33L
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 33MHZ 240FQFP
Datasheet Download
MC68EN360EM33L.pdf
Availability of MC68EN360EM33L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68EN360EM33L Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68EN360EM33L
Internal Part NumberEIS-MC68EN360EM33L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-FQFP (32x32)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68EN360EM33L
MC68EN360EM33L Details Description
Related parts for MC68EN360EM33L
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
RESONATOR SAW CER 433.92MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 32V 500MA datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf