NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68EN360RC25L
MC68EN360RC25L picture photo
Mfg. Part Number
MC68EN360RC25L
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 241PGA
Datasheet Download
MC68EN360RC25L.pdf
Availability of MC68EN360RC25L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68EN360RC25L Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68EN360RC25L
Internal Part NumberEIS-MC68EN360RC25L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMC68302/MC68360 Devices 25/Apr/2014
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case241-BEPGA
Supplier Device Package241-PGA (47.24x47.24)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68EN360RC25L
MC68EN360RC25L Details Description
Related parts for MC68EN360RC25L
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
HEX DRIVE CBL ASSY NUT FOR M8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC BATTERY MANAGEMENT 20WLCSP datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 5 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 30W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf