NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68F375MZP33R2
MC68F375MZP33R2 picture photo
Mfg. Part Number
MC68F375MZP33R2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MPU 32BIT 33MHZ 217-PBGA
Datasheet Download
MC68F375MZP33R2.pdf
Availability of MC68F375MZP33R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68F375MZP33R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68F375MZP33R2
Internal Part NumberEIS-MC68F375MZP33R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesM683xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCPU32
Core Size32-Bit
Speed33MHz
ConnectivityCAN, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O48
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case217-BBGA
Supplier Device Package217-PBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68F375MZP33R2
MC68F375MZP33R2 Details Description
Related parts for MC68F375MZP33R2
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW WATER CLR 0.600" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO213AA datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.2 UF 10% 250 VDC RADI datasheet.pdf