NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68HC908LB8VDWE
MC68HC908LB8VDWE picture photo
Mfg. Part Number
MC68HC908LB8VDWE
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
MC68HC908LB8VDWE.pdf
Availability of MC68HC908LB8VDWE
QUANTITY
MC68HC908LB8VDWE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68HC908LB8VDWE
Internal Part NumberEIS-MC68HC908LB8VDWE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHC08
PackagingTube
Core ProcessorHC08
Core Size8-Bit
Speed8MHz
Connectivity-
PeripheralsLVR, POR, PWM
Number of I/O18
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 7x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68HC908LB8VDWE
MC68HC908LB8VDWE Details Description
Related parts for MC68HC908LB8VDWE
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS STR datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR LVPECL 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE A 35POS datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf