NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68LC302PU16VCT
MC68LC302PU16VCT picture photo
Mfg. Part Number
MC68LC302PU16VCT
Brief Description
IC MPU M683XX 16MHZ 100LQFP
Datasheet Download
MC68LC302PU16VCT.pdf
Availability of MC68LC302PU16VCT
QUANTITY
MC68LC302PU16VCT Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68LC302PU16VCT
Internal Part NumberEIS-MC68LC302PU16VCT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorM68000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8/16-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
RAM ControllersDRAM
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Additional InterfacesGCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68LC302PU16VCT
MC68LC302PU16VCT Details Description
Related parts for MC68LC302PU16VCT
IC ADC LP 12-BIT 300KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MSPS 8CH 30-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 499 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 430MA 260 MOHM datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 20POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8DFN datasheet.pdf