| Internal Part Number | EIS-MC68MH360CAI25L | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 24 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Series | M683xx | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | CPU32+ | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |