NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC7447AHX867NB
MC7447AHX867NB picture photo
Mfg. Part Number
MC7447AHX867NB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC74XX 867MHZ 360FCCBGA
Datasheet Download
MC7447AHX867NB.pdf
Availability of MC7447AHX867NB
QUANTITY
MC7447AHX867NB Order Process
Ship out your order
Specifications of MC7447AHX867NB
Internal Part NumberEIS-MC7447AHX867NB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC74xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC G4
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed867MHz
Co-Processors/DSPMultimedia; SIMD
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case360-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package360-FCCBGA (25x25)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC7447AHX867NB
MC7447AHX867NB Details Description
Related parts for MC7447AHX867NB
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS R/A datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK N 50 OHM datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
IGBT 600V 30A 50W TO220F datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
M83513/13-A01NP datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 9PR BRD 300V datasheet.pdf