ON Semiconductor MC74VHC257MEL
MC74VHC257MEL picture photo
Mfg. Part Number
MC74VHC257MEL
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC MUX QUAD 2CHAN 3ST 16-SOEIAJ
Datasheet Download
MC74VHC257MEL.pdf
Availability of MC74VHC257MEL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC74VHC257MEL Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74VHC257MEL
Internal Part NumberEIS-MC74VHC257MEL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74VHC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultiplexer
Circuit4 x 2:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package16-SOEIAJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74VHC257MEL
Related LinksMC74VH, MC74VHC257MEL Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74VHC257MEL Details Description
Related parts for MC74VHC257MEL
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 2A 8DIP datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 74MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 1X3 W/ADH datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf