ON Semiconductor MC78L12ACPRP
MC78L12ACPRP picture photo
Mfg. Part Number
MC78L12ACPRP
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
MC78L12ACPRP.pdf
Availability of MC78L12ACPRP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC78L12ACPRP Order Process
Ship out your order
Specifications of MC78L12ACPRP
Internal Part NumberEIS-MC78L12ACPRP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC78L12ACPRP
Related LinksMC78L1, MC78L12ACPRP Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC78L12ACPRP Details Description
Related parts for MC78L12ACPRP
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC datasheet.pdf
RES 221K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
SENSOR CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf