NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8640DTHX1067NC
MC8640DTHX1067NC picture photo
Mfg. Part Number
MC8640DTHX1067NC
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 1023BGA
Datasheet Download
MC8640DTHX1067NC.pdf
Availability of MC8640DTHX1067NC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC8640DTHX1067NC Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8640DTHX1067NC
Internal Part NumberEIS-MC8640DTHX1067NC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesMPC86xx
PackagingBulk
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.067GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8640DTHX1067NC
MC8640DTHX1067NC Details Description
Related parts for MC8640DTHX1067NC
PCB COPPER CLAD POS 12X18"2 SIDE datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
MODULE 10/100B-T POE SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP 18AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
CONN SOCKET PQFP 132POS TIN-LEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.027UF RADIAL datasheet.pdf