NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8640DVU1000HC
MC8640DVU1000HC picture photo
Mfg. Part Number
MC8640DVU1000HC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.0GHZ 1023FCCBGA
Datasheet Download
MC8640DVU1000HC.pdf
Availability of MC8640DVU1000HC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC8640DVU1000HC Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8640DVU1000HC
Internal Part NumberEIS-MC8640DVU1000HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC86xx
PackagingBulk
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, DDR2
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (4)
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case1023-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package1023-FCCBGA (33x33)
Additional InterfacesDUART, HSSI, I²C, RapidIO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8640DVU1000HC
MC8640DVU1000HC Details Description
Related parts for MC8640DVU1000HC
RELAY REED 3PST 500MA 12V datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2000UH datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5.5V 3A OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf