NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8640TVU1067NC
MC8640TVU1067NC picture photo
Mfg. Part Number
MC8640TVU1067NC
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 994BGA
Datasheet Download
MC8640TVU1067NC.pdf
Availability of MC8640TVU1067NC
QUANTITY
MC8640TVU1067NC Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8640TVU1067NC
Internal Part NumberEIS-MC8640TVU1067NC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesMPC86xx
PackagingBulk
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.067GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case994-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package994-FCCBGA (33x33)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8640TVU1067NC
MC8640TVU1067NC Details Description
Related parts for MC8640TVU1067NC
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HEATSHRINK 4.75MM ID 50MM L datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 56MM SQ 24V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 3.5MM VERT GN datasheet.pdf
RES SMD 505 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
TRACK SPACER (16 AMP CONN) datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 3.8A 50 MOHM TH datasheet.pdf