NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8641TVU1250HC
MC8641TVU1250HC picture photo
Mfg. Part Number
MC8641TVU1250HC
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 994FCCBGA
Datasheet Download
MC8641TVU1250HC.pdf
Availability of MC8641TVU1250HC
QUANTITY
MC8641TVU1250HC Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8641TVU1250HC
Internal Part NumberEIS-MC8641TVU1250HC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesMPC86xx
PackagingBulk
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.25GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8641TVU1250HC
MC8641TVU1250HC Details Description
Related parts for MC8641TVU1250HC
CAP FILM 0.16UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 6.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/MEM 4.25V 8DIP datasheet.pdf
IC FIFO 64X36 SYNC 20NS 120-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 320MA 1.45 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2.5MSPS TSOT23-8 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 500' datasheet.pdf
CONN RECPT ASSY 9POS datasheet.pdf