Hirose Electric Co Ltd DF50A-10P-1H(51)
DF50A-10P-1H(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF50A-10P-1H(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 1MM SMD R/A
Datasheet Download
DF50A-10P-1H(51).pdf
Availability of DF50A-10P-1H(51)
QUANTITY
DF50A-10P-1H(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF50A-10P-1H(51)
Internal Part NumberEIS-DF50A-10P-1H(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Featured ProductDF50 Series Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF50
PackagingDigi-Reel®
Contact TypeOuter Shroud Contact
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF50A-10P-1H(51)
Related LinksDF50A-10, DF50A-10P-1H(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF50A-10P-1H(51) Details Description
Related parts for DF50A-10P-1H(51)
IC OPAMP/COMP/REF MICRPWR 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
2POS PISTON CONN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.6A 180 MOHM datasheet.pdf