NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S08AW60CFUE
MC9S08AW60CFUE picture photo
Mfg. Part Number
MC9S08AW60CFUE
Brief Description
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64QFP
Datasheet Download
MC9S08AW60CFUE.pdf
Availability of MC9S08AW60CFUE
QUANTITY
MC9S08AW60CFUE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S08AW60CFUE
Internal Part NumberEIS-MC9S08AW60CFUE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Polyimide Removal 09/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package840
SeriesS08
PackagingTray
Core ProcessorS08
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size60KB (60K x 8)
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-QFP
Supplier Device Package64-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S08AW60CFUE
MC9S08AW60CFUE Details Description
Related parts for MC9S08AW60CFUE
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 2000V 450A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PST 5A 250V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLASHER 577 THERM CARD datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE A 6POS datasheet.pdf