NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12C128CFAE
MC9S12C128CFAE picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12C128CFAE
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
MC9S12C128CFAE.pdf
Availability of MC9S12C128CFAE
QUANTITY
MC9S12C128CFAE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12C128CFAE
Internal Part NumberEIS-MC9S12C128CFAE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 09/Feb/2015
Standard Package1,250
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12C128CFAE
MC9S12C128CFAE Details Description
Related parts for MC9S12C128CFAE
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 18POS datasheet.pdf
FLEXIBLE LIGHT PIPE datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 500V NP0 0709 datasheet.pdf
RES 7.742K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf