NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12C32MFAE25
MC9S12C32MFAE25 picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12C32MFAE25
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
MC9S12C32MFAE25.pdf
Availability of MC9S12C32MFAE25
QUANTITY
MC9S12C32MFAE25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12C32MFAE25
Internal Part NumberEIS-MC9S12C32MFAE25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Wirebond Material 28/May/2014
Standard Package500
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12C32MFAE25
MC9S12C32MFAE25 Details Description
Related parts for MC9S12C32MFAE25
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.78K OHM 1206 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 32pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 8POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1W DO204AL datasheet.pdf