NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12XEQ512MAL
MC9S12XEQ512MAL picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12XEQ512MAL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 112LQFP
Datasheet Download
MC9S12XEQ512MAL.pdf
Availability of MC9S12XEQ512MAL
QUANTITY
MC9S12XEQ512MAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12XEQ512MAL
Internal Part NumberEIS-MC9S12XEQ512MAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationS12XS/XE/HY/P/XHA Copper Wire 03/Sep/2013
Gold to Copper Wire 20/Sep/2013
Removal of S12XEx512,384 Devices 21/Oct/2013
PCN Assembly/OriginLead Frame and Assembly Expansion 22/Oct/2013
Standard Package300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHCS12X
PackagingTray
Core ProcessorHCS12X
Core Size16-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O91
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.72 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case112-LQFP
Supplier Device Package112-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12XEQ512MAL
MC9S12XEQ512MAL Details Description
Related parts for MC9S12XEQ512MAL
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
MODULE IRDA 115.2KBPS 6SMD datasheet.pdf
RELAY OPTO MULTIFUNC 120MA 8-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/2.6V/2.63V 8DFN datasheet.pdf
SSD 72GB SCSI datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
RES 12K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf