Vishay/BCcomponents MCA12060D1181BP100
MCA12060D1181BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1181BP100
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1181BP100.pdf
Availability of MCA12060D1181BP100
QUANTITY
MCA12060D1181BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1181BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1181BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1181BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1181BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1181BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1181BP100
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES KIT 820-4.75K 1/16W 440PCS datasheet.pdf
IC BUS SWITCH UHS 2BIT LP US8 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 40-QFN datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB BLUE ALT ACT datasheet.pdf
RES 375 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf