ON Semiconductor NCP690MN33T2GEVB
NCP690MN33T2GEVB picture photo
Mfg. Part Number
NCP690MN33T2GEVB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Brief Description
BOARD EVAL FOR NCP690 LDO REG
Datasheet Download
NCP690MN33T2GEVB.pdf
Availability of NCP690MN33T2GEVB
QUANTITY
NCP690MN33T2GEVB Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP690MN33T2GEVB
Internal Part NumberEIS-NCP690MN33T2GEVB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesNCP690MN33T2GEVB Gerber Files
NCP690MN33T2GEVB BOM
NCP690MN33T2GEVB Schematic
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Series-
Channels per IC1 - Single
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Input-
Regulator TypePositive Fixed
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartNCP690
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP690MN33T2GEVB
Related LinksNCP690MN, NCP690MN33T2GEVB Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP690MN33T2GEVB Details Description
Related parts for NCP690MN33T2GEVB
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
MCU 16BIT 32KB FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 287 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 200MW SOD323 datasheet.pdf