Vishay/BCcomponents MCA12060D1212BP500
MCA12060D1212BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1212BP500
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1212BP500.pdf
Availability of MCA12060D1212BP500
QUANTITY
MCA12060D1212BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1212BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1212BP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1212BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1212BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1212BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1212BP500
IC DGTL POT QUAD 1K 20-TSSOP datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 4.34"L X 3.24"W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 19POS datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W SMB datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 250VDC datasheet.pdf