Vishay/BCcomponents MCA12060D1690BP500
MCA12060D1690BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1690BP500
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1690BP500.pdf
Availability of MCA12060D1690BP500
QUANTITY
MCA12060D1690BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1690BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1690BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1690BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1690BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1690BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1690BP500
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
PRESS W/ FIXTURE AND DIE datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
POWER SUPPLY 5V 1A USB US PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SKT datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
SHUNT MICRO2 BLADE 32V AG 500 PC datasheet.pdf