Vishay/BCcomponents MCA12060D1740BP100
MCA12060D1740BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1740BP100
Brief Description
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1740BP100.pdf
Availability of MCA12060D1740BP100
QUANTITY
MCA12060D1740BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1740BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1740BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1740BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1740BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1740BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1740BP100
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 20LFCSP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TURRET HEAD datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SHIM datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf