Vishay/BCcomponents MCA12060D1741BP100
MCA12060D1741BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1741BP100
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1741BP100.pdf
Availability of MCA12060D1741BP100
QUANTITY
MCA12060D1741BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1741BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1741BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1741BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1741BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1741BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1741BP100
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 430 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 549 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 90 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL LOW 50PPM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf