Vishay/BCcomponents MCA12060D2210BP500
MCA12060D2210BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D2210BP500
Brief Description
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D2210BP500.pdf
Availability of MCA12060D2210BP500
QUANTITY
MCA12060D2210BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D2210BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D2210BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D2210BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D2210BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D2210BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D2210BP500
MOSFET N-CH 30V 42A TO-263AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15V SIP SGL datasheet.pdf
KNOB BLK ARROW VERSION 94 SER datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 61.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf