Vishay/BCcomponents MCA12060D6811BP500
MCA12060D6811BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D6811BP500
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D6811BP500.pdf
Availability of MCA12060D6811BP500
QUANTITY
MCA12060D6811BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D6811BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D6811BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D6811BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D6811BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D6811BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D6811BP500
JFET P-CH 40V 0.35W TO92 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 5.6K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1.5A SOT32 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1206 30V .16A datasheet.pdf
VARISTOR 255V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf