Vishay/BCcomponents MCA12060D8660BP500
MCA12060D8660BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D8660BP500
Brief Description
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D8660BP500.pdf
Availability of MCA12060D8660BP500
QUANTITY
MCA12060D8660BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D8660BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D8660BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D8660BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D8660BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D8660BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D8660BP500
INDUCT ARRAY 2 COIL 32.67UH SMD datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
EYEPIECES DSW 10X datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
N CRIMP PLUG FOR BELD 9913 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf