IXYS Corporation MCA700-16IO1W
MCA700-16IO1W picture photo
Mfg. Part Number
MCA700-16IO1W
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR THRYRISTOR CA 1600V WC-500
Datasheet Download
MCA700-16IO1W.pdf
Availability of MCA700-16IO1W
QUANTITY
MCA700-16IO1W Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA700-16IO1W
Internal Part NumberEIS-MCA700-16IO1W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureCommon Anode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1331A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)18200 @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA700-16IO1W
Related LinksMCA700, MCA700-16IO1W Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCA700-16IO1W Details Description
Related parts for MCA700-16IO1W
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 43.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
S2L-SMT3.50/18/90LF 3.2 BK datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ48B PG42 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf