Littelfuse MCAS015.XP
MCAS015.XP picture photo
Mfg. Part Number
MCAS015.XP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 15A 32VDC 1 PC CARD
Datasheet Download
MCAS015.XP.pdf
Availability of MCAS015.XP
QUANTITY
MCAS015.XP Order Process
Ship out your order
Specifications of MCAS015.XP
Internal Part NumberEIS-MCAS015.XP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMCASE™
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating15A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ColorGray
Size / Dimension0.421" L x 0.244" W x 0.689" H (10.70mm x 6.20mm x 17.50mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCAS015.XP
Related LinksMCAS0, MCAS015.XP Datasheet, Littelfuse Distributor
MCAS015.XP Details Description
Related parts for MCAS015.XP
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 240MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 800MA 602 MOHM datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 16SOIC datasheet.pdf
TEXWIPE CRUSH SWAB BOTTLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
IC RF AMP LNA GAAS MMIC 6-UTP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf