Vishay/Dale RNC55J2803FSRSL
RNC55J2803FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2803FSRSL
Brief Description
RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2803FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2803FSRSL
QUANTITY
RNC55J2803FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2803FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2803FSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2803FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2803FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2803FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2803FSRSL
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 7V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf