Littelfuse MCAS030.XP
MCAS030.XP picture photo
Mfg. Part Number
MCAS030.XP
Brief Description
FUSE AUTO 30A 32VDC 1 PC CARD
Datasheet Download
MCAS030.XP.pdf
Availability of MCAS030.XP
QUANTITY
MCAS030.XP Order Process
Ship out your order
Specifications of MCAS030.XP
Internal Part NumberEIS-MCAS030.XP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Fuse TypeAutomotive
Current Rating30A
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ColorPink
Size / Dimension0.421" L x 0.244" W x 0.689" H (10.70mm x 6.20mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCAS030.XP
Related LinksMCAS0, MCAS030.XP Datasheet, Littelfuse Distributor
MCAS030.XP Details Description
Related parts for MCAS030.XP
IC LDO REGULATOR 7A 2.5V DDPAK-7 datasheet.pdf
RES 5.0 OHM 5% 20W TUBULAR WW datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
ACS MAXIFUSE PULLER CARD datasheet.pdf
Crystal 44.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf