Littelfuse MCAS040.V
MCAS040.V picture photo
Mfg. Part Number
MCAS040.V
Brief Description
FUSE AUTO 40A 32VDC 1 PC CARD
Datasheet Download
MCAS040.V.pdf
Availability of MCAS040.V
QUANTITY
MCAS040.V Order Process
Ship out your order
Specifications of MCAS040.V
Internal Part NumberEIS-MCAS040.V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeAutomotive
Current Rating40A
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ColorGreen
Size / Dimension0.421" L x 0.244" W x 0.689" H (10.70mm x 6.20mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCAS040.V
Related LinksMCAS, MCAS040.V Datasheet, Littelfuse Distributor
MCAS040.V Details Description
Related parts for MCAS040.V
OSC XO 3.579545MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
NUT DRIVER SET W/POUCH 8PC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS ACC-4L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
52F ACT SW-83118-19-20 R=34 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf