IXYS Corporation MCC72-12IO8B
MCC72-12IO8B picture photo
Mfg. Part Number
MCC72-12IO8B
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA
Datasheet Download
MCC72-12IO8B.pdf
Availability of MCC72-12IO8B
QUANTITY
MCC72-12IO8B Order Process
Ship out your order
Specifications of MCC72-12IO8B
Internal Part NumberEIS-MCC72-12IO8B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package36
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)115A
Current - On State (It (RMS)) (Max)180A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1700A, 1800A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCC72-12IO8B
Related LinksMCC72-, MCC72-12IO8B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCC72-12IO8B Details Description
Related parts for MCC72-12IO8B
RES 68 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 14POS datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 294MA 2.4 OHM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf