IXYS Corporation MCD250-16IO1
MCD250-16IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCD250-16IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR/DIODE 1600V Y2-DCB
Datasheet Download
MCD250-16IO1.pdf
Availability of MCD250-16IO1
QUANTITY
MCD250-16IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCD250-16IO1
Internal Part NumberEIS-MCD250-16IO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)287A
Current - On State (It (RMS)) (Max)450A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9000A, 9600A
Current - Hold (Ih) (Max)150mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseY2-DCB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCD250-16IO1
Related LinksMCD250, MCD250-16IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCD250-16IO1 Details Description
Related parts for MCD250-16IO1
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 117 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN M12 4POS SOCKET datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
28AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 95MA 32.75 OHM datasheet.pdf