Yageo MCF-25JR-2K7
MCF-25JR-2K7 picture photo
Mfg. Part Number
MCF-25JR-2K7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W MELF
Datasheet Download
MCF-25JR-2K7.pdf
Availability of MCF-25JR-2K7
QUANTITY
MCF-25JR-2K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF-25JR-2K7
Internal Part NumberEIS-MCF-25JR-2K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF-25JR-2K7
Related LinksMCF-25, MCF-25JR-2K7 Datasheet, Yageo Distributor
MCF-25JR-2K7 Details Description
Related parts for MCF-25JR-2K7
CONN HSG RCPT 35POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
REPLENISHMENT DECAL "4" ORG/BLK datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1M CBL FOR CAMERA STROBE CONTL datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET HEAD datasheet.pdf
2-Channel, 2.35 V to 5.25 V 250 kSPS, 10-/12-Bit ADCs IC datasheet.pdf