Yageo MCF-50JR-47K
MCF-50JR-47K picture photo
Mfg. Part Number
MCF-50JR-47K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47K OHM 5% 1/2W MELF
Datasheet Download
MCF-50JR-47K.pdf
Availability of MCF-50JR-47K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCF-50JR-47K Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF-50JR-47K
Internal Part NumberEIS-MCF-50JR-47K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF-50JR-47K
Related LinksMCF-50, MCF-50JR-47K Datasheet, Yageo Distributor
MCF-50JR-47K Details Description
Related parts for MCF-50JR-47K
RES SMD 4.02K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 4A 200V GPP GBU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
SL-SMT3.50/06/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf