| Internal Part Number | EIS-MCF5249CVF140 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | DSP56366/56374, 5249/5250 24/Feb/2012 | |
| Standard Package | 126 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | MCF524x | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | Coldfire V2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 140MHz | |
| Connectivity | I²C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | DMA, I²S, POR, Serial Audio, WDT | |
| Number of I/O | 47 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 96K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 4x12b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 160-BGA | |
| Supplier Device Package | 160-MAPBGA (15x15) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MCF5249CVF140 | |
 | GSAP 62 | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 3AB 3AG | datasheet.pdf | |