| Internal Part Number | EIS-MCF5281CVF80 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 90 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | MCF528x | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 142 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 64K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 256-LBGA | |
| Supplier Device Package | 256-MAPBGA | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MCF5281CVF80 | |
 | 0205900000 | JUMPER COMB QB 4 SAKT1 4POS | datasheet.pdf | |
 | 794715-1 | CONN CAP RCPT 9POS UMNL FLANGE | datasheet.pdf | |