Rohm Semiconductor MCH155A1R2CK
MCH155A1R2CK picture photo
Mfg. Part Number
MCH155A1R2CK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
MCH155A1R2CK.pdf
Availability of MCH155A1R2CK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH155A1R2CK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH155A1R2CK
Internal Part NumberEIS-MCH155A1R2CK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH155A1R2CK
Related LinksMCH155, MCH155A1R2CK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH155A1R2CK Details Description
Related parts for MCH155A1R2CK
MOSFET N-CH 800V 10A TO-3P datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
SW PIN PLNGR SPDT 11A 125V datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 60POS GOLD datasheet.pdf
POLY BAG datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC datasheet.pdf