Rohm Semiconductor MCH155A2R7CK
MCH155A2R7CK picture photo
Mfg. Part Number
MCH155A2R7CK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
MCH155A2R7CK.pdf
Availability of MCH155A2R7CK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH155A2R7CK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH155A2R7CK
Internal Part NumberEIS-MCH155A2R7CK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH155A2R7CK
Related LinksMCH155, MCH155A2R7CK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH155A2R7CK Details Description
Related parts for MCH155A2R7CK
RES SMD 6.2K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 35.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 13A 250V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH CMOS 8SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 250V 23DIP datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 105K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR datasheet.pdf