Rohm Semiconductor MCH185A110JK
MCH185A110JK picture photo
Mfg. Part Number
MCH185A110JK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
MCH185A110JK.pdf
Availability of MCH185A110JK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH185A110JK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH185A110JK
Internal Part NumberEIS-MCH185A110JK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH185A110JK
Related LinksMCH185, MCH185A110JK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH185A110JK Details Description
Related parts for MCH185A110JK
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR SNGL 8-DFN datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8TDFN datasheet.pdf
IC FIFO PAR 64X4 10NS 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CAP CER 370PF 8KV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 100 OHM .1% datasheet.pdf
IC MEM 256MB FLASH 1.8 V 8WSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf