Rohm Semiconductor MCH185A561JK
MCH185A561JK picture photo
Mfg. Part Number
MCH185A561JK
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
MCH185A561JK.pdf
Availability of MCH185A561JK
QUANTITY
MCH185A561JK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH185A561JK
Internal Part NumberEIS-MCH185A561JK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH185A561JK
Related LinksMCH185, MCH185A561JK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH185A561JK Details Description
Related parts for MCH185A561JK
IC TXRX 5V/3V RS232 28-SSOP datasheet.pdf
IND PB ILLUM RECT LB SER GRN SLD datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 26POS SGL END 6" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 1608 datasheet.pdf
IC DELTASIGMA MOD 16 BIT 8SOP GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf