Cornell Dubilier Electronics MCHN38FK471J-Y
MCHN38FK471J-Y picture photo
Mfg. Part Number
MCHN38FK471J-Y
Brief Description
CAP MICA 470PF 5% 2.5KV SMD
Datasheet Download
MCHN38FK471J-Y.pdf
Availability of MCHN38FK471J-Y
QUANTITY
MCHN38FK471J-Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MCHN38FK471J-Y
Internal Part NumberEIS-MCHN38FK471J-Y
SeriesMCHN
PackagingTray
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.160" (4.06mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCHN38FK471J-Y
Related LinksMCHN38F, MCHN38FK471J-Y Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCHN38FK471J-Y Details Description
Related parts for MCHN38FK471J-Y
FUSE CLIP BLADE 500V 30A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 966MA 130 MOHM datasheet.pdf
SENS 1000PSI 5/8" 9/16-18 UNF 5V datasheet.pdf
PILOT LIGHT RND YLW/GRN 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
37POS MET.HOOD 70 D ENTRY datasheet.pdf