Cornell Dubilier Electronics MCHN38FK821J
MCHN38FK821J picture photo
Mfg. Part Number
MCHN38FK821J
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 820PF 5% 2.5KV SMD
Datasheet Download
MCHN38FK821J.pdf
Availability of MCHN38FK821J
QUANTITY
MCHN38FK821J Order Process
Ship out your order
Specifications of MCHN38FK821J
Internal Part NumberEIS-MCHN38FK821J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCHN
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCHN38FK821J
Related LinksMCHN38, MCHN38FK821J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCHN38FK821J Details Description
Related parts for MCHN38FK821J
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DUST COVER SHIELD D-SUB15 FEMALE datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 6A WIRE SNAP-IN datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf
MCU 32BIT 768KB FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf