Cornell Dubilier Electronics MCHN38FM820J
MCHN38FM820J picture photo
Mfg. Part Number
MCHN38FM820J
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 82PF 5% 4KV SMD
Datasheet Download
MCHN38FM820J.pdf
Availability of MCHN38FM820J
QUANTITY
MCHN38FM820J Order Process
Ship out your order
Specifications of MCHN38FM820J
Internal Part NumberEIS-MCHN38FM820J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCHN
PackagingBulk
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.120" (3.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCHN38FM820J
Related LinksMCHN38, MCHN38FM820J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCHN38FM820J Details Description
Related parts for MCHN38FM820J
HOOK-UP STRND 28AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 125VAC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON YELLOW 50/PK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR WITH HARAX M datasheet.pdf
10P10C VERTICAL NO SHIELD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf